luni, 18 iunie 2012

Euro 2012, Danemarca – Germania, scor 1-2

Germania a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 2-1 (1-1), duminică seara, la Lvov, în Grupa B la EURO 2012, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei găzduite de Polonia şi Ucraina (8 iunie – 1 iulie).
Lukas Podolski (19) şi Lars Bender (80) au marcat pentru Germania, golul de onoare al danezilor, care părăsesc competiţia, fiind reuşit de Michael Krohn-Dehli (24).
Nationalmannschaft a fost aproape de deschiderea scorului în min. 6, când Thomas Müller a ratat din faţa porţii. Germania a reuşit să marcheze prin Podolski, din apropiere, la pasa lui Müller (19), sărbătorind astfel cu un gol selecţia sa cu numărul 100.
Doar cinci minute au condus germanii, pentru că Danemarca a reuşit egalarea în min. 24, prin Michael Krohn-Dehli, cu capul din 7 metri, la mingea trimisă de Bendtner.
Germania a dominat destul de clar jocul şi a avut şi alte ocazii de gol. Andersen a salvat din faţa lui Hummels (32), Gomez a ratat voleul (32), Podolski a şutat peste poartă de la 16 metri (37), Khedira a trimis alături din careu la o gafă a danezilor (41), iar acelaşi Gomez a fost blocat in extremis de portar la o acţiune personală.
La reluare, danezii au avut o mare ocazie de gol, dar J. Poulsen a tras pe lângă poartă (51). Schürrle a avut şi el o situaţie notabilă (67), dar şutul său la colţul lung a fost deturnat de Andersen în corner. Germania a preluat conducerea în min. 80, când Lars Bender a marcat simplu, la capătul unui contraatac.
Germania a terminat grupa pe primul loc, cu maximum de puncte, iar însferturile de finală va înfrunta Grecia, într-un meci care se anunţă foarte interesant.