luni, 11 iunie 2012

Euro 2012. Franța - Anglia 1-1

Nationalele de fotbal are Frantei si Angliei au remizat, scor 1-1, in derbiul Grupei D de la Euro 2012.

Pe un Donbass Arena, din Donetk, neasteptat de gol pentru un derbi al Campionatului European, eternele rivale au oferit destul de putin spectacol, intalnirea parand un mic aranjament pentru ca cele doua formatii sa nu isi pericliteze sansele de a iesi din grupe.

Francezii au fost ceva mai insistenti in primele minute, insa ocazia cea mai mare au irosit-o englezii. Era minutul 15 atunci cand Young a pasat excelent pentru Milner, printre fundasii din Hexagon. Mijlocasul l-a driblat pe Lloris, insa a sutat in plasa laterala, desi avea toata poarta in fata.

In minutul 30 si oarecum contra cursului jocului, Anglia a deschis scorul. Gerrard a centrat bine din lovitura libera iar Lescott a reluat simplu, din 6 metri, profitand de o dubla greseala a francezilor Lloris si Diarra.

Doar cinci minute mai tarziu Diarra trece pe langa egalare, Joe Hart avand o interventie de zile mari si apoi mult noroc, la reluarea pe langa buturi.

Dupa alte cinci minute Nasri a restabilit egalitatea pe tabela cu un sut excelent, din afara careului, avand si concursul portarului englez.

In partea secunda disputa a fost mult mai plictisitoare. Anglia s-a cantonat in defensiva incercand sa loveasca pe contre, numai ca in ofensiva Welbeck si Young au fost inexistenti. Francezii au presat in gol, Nasri si Ribery calcandu-se pe picioare de multe ori, ambii avand un "free role" din partea lui Blanc. In plus, Benzema nu a miscat decat spre final, cu cateva suturi puternice din afara careului.

Minutele de prelungire au aratat groaznic, cu francezii care pasau nestingheriti in jumatatea engleza, fara a fi atacati de adversari, dar si fara a ataca ei poarta. Scorul final a multumit pe toata lumea, marile favorite ale grupei avand in ciontinuare sanse mari de calificare.