duminică, 17 iunie 2012

EURO 2012: GRECIA a învins RUSIA (scor 1-0) şi s-a calificat în SFERTURI

Grecia a reuşit să învingă în această seară Rusia, la Varşovia, scor 1-0. Cu această victorie elenii merg în sferturile de finală, deşi înaintea ultimului meci aceştia erau pe ultimul loc, iar elevii lui Dick Adovcat pe primul.
Rusia părea marea favorită a acestei grupe, dar ratările repetate din prima repriză le-au fost fatale. Karagounis a profitat de o greşeală a defensivei ruse şi a înscris în minutul 45.

Chiar dacă au dominat partida de la un capăt la celălalt, ruşii s-au văzut învinşi şi scoşi din competiţie, dat fiind faptul primul criteriu de departajare este rezultatul direct. Cehia a învins Polonia,  scor 1-0  şi merge mai depate alături de eleni.