duminică, 17 iunie 2012

Grupa surprizelor! Cehia - Polonia 1-0! Golul lui Jiracek îi duce pe cehi în sferturi

Cele trei puncte puse în joc la Wroclaw erau de ajuns atât Poloniei, cât şi Cehiei, o victorie trimiţându-i pe învingători în sferturile de finală, indiferent de rezultatul înregistrat la Varşovia, în Grecia - Rusia.
Gazdele turneului final au început partida mai bine, defensiva condusă de Cech având nevoie de multă concentrare la cele 7 ocazii ale polonezilor din primul sfert de oră. Încet, încet, partida s-a echilibrat, iar Cehia chiar a avut iniţiativa în ultimele minute ale primei părţi a jocului. Golul lui Karagounis a răsturnat însă ierarhia în grupă, la începutul celei de-a doua reprize Cehia şi Polonia fiind ambele eliminate.

Cehii au început al doilea mitan aşa cum l-au terminat pe primul, la conducerea jocului, iar golul lui Jiranek, aflat la a doua reuşită în acest turneu, i-a trimis pe polonezi într-o vrie din care nu au mai putut ieşi. Finalul a imortalizat un stadion alb-roşu, umezit de ploaie şi de lacrimile neputinţei. Grupa A a decis cu sânge rece: Cehia merge în sferturi alături de Grecia, Polonia şi Rusia au voie la EURO numai în faţa televizoarelor.

Min. 90+5 - Final de meci.
Min. 90+4 - Kadlec scoate de pe linia porţii o minge pe care scria "gol".
Min. 90+3 - xx Pekhart vede galben.
Min. 90 - <=> Schimbare la Cehia. Iese Baros, intră Pekhart.
Min. 90 - xx Perquis primeşte galben.
Min. 88 - <=> Schimbare la Cehia. Iese Pilar, intră Rezek.
Min. 87 - xx Błaszczykowski vede galben.
Min. 87 - xx Plasil vede galben.
Min. 86 - Wasilewski reia cu capul puţin peste poarta lui cech.
Min. 84 - <=> Schimbare la Cehia. Iese Jiracek, intră Rajtoral.
Min. 78 - Jiracek recepţionează un şut în plex şi are nevoie de îngrijiri medicale.
Min. 74 - Baros este surprins în offside.
Min. 73 - <=> Schimbări la Polonia. Ies Obraniak şi Murawski, intră Mierzejewski şi Brożek
Min. 72 - GOL CEHIA! Hubschman recuperează la mijlocul terenului şi îl lansează pe Jiracek, care îl învinge pe Tyton din interiorul careului.
Min. 68 - Baros trage de la 20 de metri, Tyton reţine.
Min. 64 - Sivok reia cu capul din 6 metri, Tyton respinge în doi timpi.
Min. 63 - Selassie reia cu capul peste poartă o centrare de pe dreapta.
Min. 61 - xx Wasilewski primeşte galben.
Min. 56 - <=> Schimbare la Polonia. Intră Grosicki în locul lui Polanski.
Min. 54 - Limbersky trage din colţul careului mic, cu şpiţul, pe lângă poartă.
Min. 51 - Şutul lui Baros este deviat în corner.
Min. 48 - xx Polanski primeşte galben şi va rata următorul meci.
Min. 46 - A început a doua repriză.

Min. 45 - Pauză la Wroclaw.
Min. 43 - Wasilewski deviazî î corner şutul lui Pilar de la 20 de metri.
Min. 42 - Şutul lui Murawski este deviat în corner.
Min. 41 - Şutul lui Pilar este prins în doi timpi de Tyton.
Min. 39 - Tyton prinde şutul deviat al lui Plasil, de la 25 de metri.
Min. 37 - Baros este surprins din nou în offide.
Min. 33 - Centrarea lui Selassie este respinsă de fundaşii polonezi.
Min. 31 - Selassie opreşte prin fault o posibilitate de contraatac.
Min. 26 - Baros este suprins în offside.
Min. 25 - Până în acest moment raportul şuturilor spre poartă este de 7-0 pentru Polonia
Min. 23 - xx Murawski primeşte cartonaş galben.
Min. 21 - Boenisch trage puternic de la 30 de metri, Cech respinge în corner.
Min. 20 - Pasa lui Kolar pentru Baros, aflat în careu, este interceptată de polonezi.
Min. 15 - Blaszczykowski trage peste poartă de la 16 metri.
Min. 13 - Încă o ocazie uriaşă a plonezilor. Mingea şutată din interiorul careului, de la 11 metri, se duce pe lângă poartă.
Min. 12 - xx Limbersky vede galben.
Min. 10 - Ratare uriaşă a lui Lewandowski, care trage pe lângă poartă din interiorul careului, după o gafă în centrul defensivei Cehiei.
Min. 8 - Blaszczykowski este lansat în careu, Cech îi blochează unghiul şi acordă corner.
Min. 6 - Obraniak trimite în plasa laterală din lovitură liberă de la 20 metri, în colţul careului.
Min. 3 - Selassie centrează de pe stânga, dar Pilar luftează din poziţie excelentă.
Min. 2 - Dudka trimite din "foarfecă" în plasa laterală a porţii lui Cech.
Min. 1 - A început prima repriză.

Cehia joacă ultimul meci din faza grupelor împotriva uneia dintre naţionalele gazdă, Polonia, pe 16 iunie, la Wroclaw, de la ora 21:45.
Cehia (4-2-3-1): Cech - Gebre Selassie, Sivok, M. Kadlec, Limbersky - Hubschman, Plasil - Jiracek, Kolar, Pilar - Baros
Rezerve: Laštuvka, Drobný, Suchý, Hubník, Rezek, Rosický, Petržela, Darida, Necid, Pekhart, Lafata

Polonia (4-2-3-1): Tyton - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Dudka, Polanski - Blaszkzykowski, Murawski, Obraniak - Lewandowski
Rezerve: Szczęsny, Sandomierski, Wojtkowiak, Kamiński, Wawrzyniak, Matuszczyk, Rybus, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, Brożek