sâmbătă, 9 iunie 2012

EURO 2012: Germania - Portugalia 1-0

Germania a castigat primul meci de la EURO 2012, scor 1-0, impotriva Portugaliei, dupa un gol reusit de Mario Gomez.
Primul derby de la EURO 2012 a pus fata in fata cea mai buna echipa a Germaniei din ultimul deceniu si Portugalia lui Cristiano Ronaldo, mereu plina de sperante.

Partida de la Lvov a inceput cu o dominare usoara de partea nemtilor, care si-au manifestat intentiile ofensive inca din minutul 2, cand Gomez s-a inaltat superb si a reluat cu capul in bratele lui Rui Patricio.

Khedira a avut misiunea sa-l anihileze pe Ronaldo, iar portughezul nu s-a vazut deloc in primele minute, colegul sau de la Real fiind umbra sa.

Mjlocasul defensiv al nemtilor si-a asumat insa si rolul ofensiv, iar in minutul 23 a patruns furtunos spre poarta lusitanilor.

Incursiunea lui Khedira a produs si cel mai controversat moment al primei reprize. Neamtul a fost faultat la marginea careului, insa apucase sa paseze catre Gomez, care a bagat mingea in plasa. Arbitrul a intors insa jocul, acordand fault in atac.

Chiar si fara sa conteze in ofensiva, Portugalia putea intra in avantaj la pauza datorita unei faze care a avut loc in minutul 45.

Un corner executat de Nani i-a prins nepregatiti pe nemti, Pepe a ramas singur in centrul careului, insa sutul sau a lovit transversala iar apoi a cazut fix pe linia portii. Lusitanii au cerut gol in zadar, mingea nu intrase in poarta.

In partea secunda, nemtii au atacat cu frana de mana trasa, insa nu s-au precipitat niciun moment desi timpul trecea in defavoarea lor.

Rabdarea nemtilor a fost rasplatita in cele din urma in minutul 72, cand Mario Gomez a reusit sa deschida scorul cu o lovitura de cap bine plasata langa bara.

In momentul in care Gomez a inscris, pe marginea terenului se afla Klose, ce urma sa ii ia locul. Dupa gol, schimbarea s-a mai amanat cu cateva minute.

Imediat dupa marcarea golului, Joachim Low a mutat defensiv, iar lusitanii au pus stapanire de joc.

Ocaziile au fost insa de fiecare ratata. Ronaldo a fortat o parada de zile mari a lui Neuer, Nani a lovit bara, iar Varela si-a pierdut capul in minutul 88, trimitand in portar dintr-o pozitie excelenta.

S-a terminat astfel 1-0 pentru Germania, rezultat ce le confera nemtilor prima sansa la calificare.