joi, 28 iunie 2012

EURO 2012. Germania-Italia scor 1-2. Italia joacă FINALA cu Spania

Joi, 28 iunie, Germania și Italia au duelat pe terenul din Varșovia pentru locul în finala Campionatului European din Polonia și Ucraina, în cea de a doua semifinală a turneului.  Astfel, Italia este în finală după ce a învins Germania cu scor 2-1.

Italia este în finală, după cel mai nebun meci de la Euro. Mario Balotelli a reușit dubla, însă Andrea Pirlo a fost declarat „omul meciului”.

Balotelli a facut ce-a vrut cu defensiva italiana și la pauză scorul arată un incredibil 0-2, golurile fiind marcate în minutele 20 și 37. Ozil a redus din diferența în primul minut de prelungiri, din penalty, însă prea târziu.

Spania şi Italia s-au mai întâlnit la EURO 2012, în primul meci din Grupa C. Scorul a fost egal, 1-1. Di Natale a deschis scorul în minutul 61 pentru Italia, dar Spania a egalat repede, în minutul 65, prin Fabregas.

Duminică seara se va disputa finala Euro 2012,  pe Stadionul „Olimpic" din Kiev,  unde selecţionata Italiei va întâlni naţionala Spaniei. Meciul va putea fi urmărit în direct la Moldova 1 începând cu ora 21.45.