marți, 19 iunie 2012

EURO 2012: Meciul Suedia - Franţa, scor 2:0. Franţa a fost învinsă de Suedia după un joc slab, dar merge mai departe

Franţa nu avea mari emoţii înaintea meciului cu Suedia, iar acest lucru s-a văzut. Selecţionata din "Hexagon" a jucat slab, fără nici o tragere de inimă, iar nordicii au cîştigat cu 2-0.

Elevii lui Laurent Blanc au stat cu gîndul la sferturi pe toată durata meciului, iar cei care au profitat au fost suedezii. Motivaţi financiar din ţară ca să nu plece cu 0 puncte de la Euro, Zlatan şi compania au defilat în faţa francezilor.

Golul a venit în minutul 54, cînd Ibrahimovici a reluat spectaculos din voleu, învingîndu-l pe Lloris. Chiar dacă au mai ieşit de la cutie, francezii n-au putut să-i pună mari probleme lui Isaksson. Scorul final a fost stabilit în prelungiri de Larsson, acesta reluînd în plasă o minge venită din transversală.

Franţa merge mai departe, dar în sferturi va da peste Spania, campioana europeană şi mondială en titre.