marți, 12 iunie 2012

Euro 2012 Grecia - Cehia, scor: 1-2

Naţionala Cehiei şi-a revenit după eşecul cu Rusia din primul meci de la Euro-2012. Elevii lui Michal Bilek au obţinut primele trei puncte la turneul final din acest an, după ce au învins Grecia cu scorul de 2-1. Cehii au marcat cele două goluri chiar în primele şase minute ale meciului.
Campioana Europeană din 2004, Grecia are şanse minime pentru a se califica în sferturile din finală la Euro-2012. În cel de-al doilea meci al său de la Campionatul European, selecţionata pregătită de Fernando Santosa pierdut partida cu Cehia, jucată la Wroclav, cu scorul de 1-2.

Cehia au început senzaţional partida şi după doar trei minute de joc au deschis scorul prin Jiracek, care a profitat de o pasă excelentă a lui Plasil. Peste doar trei minute, cehii şi-au dublat avantajul prin Pilar, care a reuşit al doilea său gol la turneul final. Ghinionul s-a ţinut în lanţ de Grecia. În minutul 24, portarul Chalkias s-a accidentat, acest fiind schimbat cu Sifakis. La finalul primei reprize, grecii au marcat şi ei, prin Fotakis, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Grecia a reuşit totuşi să reducă din diferenţă imediat după pauză, prin Theofanis Gekas, care a profitat de o gafă monumentală a portarului Peter Cech. Grecii au forţat egalarea pe final de meci, însă nu au reuşit să fructifice nicio ocazie.

În ultima etapă a fazei grupelor, Grecia va întâlni Rusia, iar Cehia se va duela cu Polonia.